Alan Turing dokumentumaira leltek a Bletchley Parkban
A papírokat a 6-os barakk mennyezetében és falaiban találták
A 2. világháború alatt a zseniális matematikus, Alan Turing és csapata a London közeli Bletchley Parkban azon dolgozott, hogy feltörjék a nácik által használt Enigma-kódrendszert. A titkos üzenetek megfejtése sok hasznos információhoz juttatta a szövetséges csapatokat. Egyes számítások szerint munkájuk két évvel rövidítette meg a háborút, és sok millió ember életét mentette meg. Alan Turing munkássága nélkül talán egészen másképp nézne ki Európa. Róla és tragikus sorsáról szól a Kódjátszma című film is.
Ha a fény átvilágít két ilyen lapon, akkor az Enigma-kód megfejthető
A csapat titkos munkájáról a 70-es évekig kevesen tudtak. A háborús szabályok szerint az eredeti dokumentumokat gondosan megsemmisítették. Legalább is eddig azt hittük.
A lapokra kézzel betűket és számokat írtak
Nagyjából 70 évvel a történtek után a Bletchley Park felújítása során a mennyezetbe és a falakba rejtett eredeti dokumentumokra leltek. Az összetákolt barakkokban dolgozók a papírokat valószínűleg a hőszigetelésre használták. A dokumentumokat még 2013-ban találták meg, de a fotókat csak most hozták nyilvánosságra. A „Banbury-lapok”-nak nevezett dokumentumokat több helyen kilyukasztották, így alkalmasak a kódok kézi feldolgozására.
Néhány dokumentumot további elemzésnek vetnek alá
Egyes információk szerint a fellelt lapokat lefagyasztották, így igyekeznek a további rongálódást elkerülni. A jegyzeteket igyekeznek restaurálni, állapotukat az utókor számára megőrizni.
Alan Turing
Forrás: Wikipedia
A felfedezett dokumentumok rendkívül érdekesek, betekintést engednek a kódtörők igazi munkájába, ugyanakkor rávilágítanak a Bletchley Parkban dolgozó zsenik munkakörülményeire is.
Forrás: http://www.bbc.com/news/uk-england-beds-bucks-herts-31149338